Asistan Olarak Girdi, Serveti Bill Gates’i Solladı

Eski Microsoft CEO’su zenginlik yarışında Bill Gates’i solladı. Microsoft’un eski CEO’su Steve Ballmer, şirket hisselerinin değerindeki artış sayesinde servetini önemli ölçüde yükselterek, Bill Gates’i geride bıraktı ve dünyanın en zengin altıncı kişisi oldu.

Ballmer’ın Zenginlik Kaynağı: Ballmer’ın servetinin büyük kısmı, Microsoft hisselerinden geliyor. Şirket hisselerinin bu yıl %21 değer kazanması, Ballmer’ın net servetini 157,2 milyar dolara çıkardı. Bu da onu, servetini daha fazla alana yaymış olan Bill Gates’ten (156,7 milyar dolar) daha zengin hale getiriyor.

Yapay Zeka Yatırımları Önem Kazandı: Microsoft’un OpenAI ile yaptığı yapay zeka yatırımları, son dönemdeki hisse senedi rallisinde önemli rol oynadı. Bu sayede şirket, ABD borsasında yapay zekadan en fazla faydalanan teknoloji firmalarından biri haline geldi.

Gates Hayırseverliğe Devam Ediyor: 68 yaşındaki Gates ise servetinin bir kısmını hayırseverlik faaliyetlerine ayırmaya devam ediyor. Eski eşi Melinda French Gates ve Warren Buffett ile birlikte kurduğu Gates Vakfı’na milyarlarca dolar bağışladı. Bu sayede Gates Vakfı, dünyanın en büyük yardım kuruluşlarından biri haline geldi.

BALLMER’IN KARİYERİ

Ballmer, 1980’lerde Microsoft’a asistan olarak katıldı ve 2000 yılında Bill Gates’in yerine CEO oldu. 2014 yılında emekli olan Ballmer, aynı yıl Microsoft’un en büyük hissedarı oldu. Ayrıca 2014 yılında Los Angeles Clippers basketbol takımını 2 milyar dolara satın aldı. Bu yatırımın bugünkü değeri 4,6 milyar dolar olarak tahmin ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir