Bitcoin’de sert düşüş

Bitcoin, ABD borsa yatırım fonlarına (ETF) olan talebin azalması ve ABD Merkez Bankası’nın para politikasının gevşeyeceğine dair beklentilerin azalmasıyla birlikte düştü.

Bitcoin’de günlük düşüş yüzde 5’i buldu ve lider kripto varlık 67 bin dolar seviyesinin altına indi.

Saat 12.00 itibariyle Bitcoin yüzde 5 düşüşle 66 bin dolardan işlem gördü. Ethereum ise yüzde 6’lık düşüşle 3 bin 330 dolardan alıcı buldu.

Böylece Bitcoin, mart ayı ortasında gördüğü 73 bin 798 dolarlık zirveye ulaştığından bu yana yüzde 10’dan fazla değer kaybetti.

Kripto para piyasasının toplam değeri 2,43 trilyon dolar olurken değer içinde Bitcoin’in piyasa değeri 1,31 trilyon dolar, Ethereum’un da piyasa değeri 403 milyar dolar oldu.

Bitcoin/USD – Grafik: Coinmarketcap
 

FED BEKLENTİLERİ VE KURUMSAL SATIŞLAR ETKİLİ

Fed’in faiz indirimlerine yönelik beklentilerin düşmesi, ABD Hazine getirilerini ve doları destekledi. Bu da risk iştahını düşürerek kripto varlıkların bu yılki rallisinin ivme kaybetmesine neden oldu.

Uzun Paskalya tatilinin ardından spot Bitcoin ETF’lerinde gerçekleşen kurumsal satışlar da Bitcoin fiyatlarını negatif etkiledi.1 Nisan’da Grayscale’in yatırım fonunda satışlar 302,6 milyon dolara ulaştı.

Singapur merkezli bir finans firması olan QCP Capital, kripto piyasalarında artan aşağı yönlü baskı konusunda uyardı. Analistler Bitcoin ve diğer kripto varlıklarındaki keskin satışların Binance gibi borsalardaki büyük likidasyondan kaynaklandığına dikkat çekti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir