Yasa değişikliğine 29 harf yetmedi

AKP milletvekilleri tarafından TBMM’ye sunulan ve bugün Plan Bütçe Komisyonunda ele alınacak olan torba teklif ile Kamu İhale Kanunu 205’inci kez değiştiriliyor. CHP Zonguldak Milletvekili, Genel Başkan Yardımcısı ve Meclis KİT Komisyonu üyesi Deniz Yavuzyılmaz, “İktidar bu yasayı 22 yılda 204 defa değiştirdi. Şimdi 205’inci kez 3 değişiklik birden yapacaklar’’ dedi. Yavuzyılmaz SÖZCÜ’ye şunları söyledi:

ÇİN ALFABESİ: Yasadaki her değişiklik bir harf ile ifade edildiği için bazı maddelerde (z) harfine gelindi, alfabede harf kalmadı. Örneğin yasadaki ‘istisnalar’ maddesi bu iktidardan önce toplam 6 fıkraydı ve (f) bendinde bitiyordu. AKP maddeyi öyle çok değiştirdi ki (z) harfine gelindi. O da yetmedi (aa) (bb) diye devam ediyorlar. 70 maddelik yasaya 12 ek madde eklediler, yetmedi 27 de geçici madde koydular. Çin alfabesinde yüzlerce harf, karakter ve sembol var. O alfabe bizde olsa, oradaki harfleri de bitirirlerdi.

YAVUZYILMAZ TEK TEK ANLATTI

CHP Zongudak Milletvekili Yavuzyılmaz, iktidarın Kamu İhale Kanunu’ndaki değişiklikleri neden ve nasıl yaptığını Ankara Haber Müdürümüz Emin Özgönül’e anlattı. 

PLAN YAPIP AĞ ÖRÜYORLAR

TORBA ÇUVAL OLDU: Yandaşlar için önceden planlar yapılıp ağ örülüyor. Yolsuzluk araştırması yaparken bir veri yakalıyoruz. Yasalara aykırı diye düşünürken ve bunu yargıya götürmeye hazırlanırken bir bakıyorsunuz Kamu İhale Kanunu’nda istisnalar getirip önlem almışlar. Yasa maddesindeki ‘ve’ ifadesini ‘veya’ yapmışlar, noktalı virgül koyup anlam ve amacı değiştirmişler. Bir fıkrayı yürürlükten kaldırıp kılıf hazırlamışlar. Alakalı alakasız her şeyi torba kanun tekliflerine doldurup çuval yapıyorlar. Bir torba teklif ile 38 yasayı birden değiştiriyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir